Blog

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Besinler

Hastalıklardan kurtulabilmek için bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmek gerekmektedir. Özellikle kış mevsiminde hasta olmamak ve kışı kolay bir şekilde geçirebilmek adına bu besinlerin büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Besinler

Kış Aylarında Bağışıklığınız Hep Güçlü Kalsın

Kış mevsiminde en çok olunan hastalıkların başında grip ve nezle gelmektedir. Bu hastalıklardan korunabilmek adına da sarımsak tüketimi büyük önem taşımaktadır. Özellikle salatalarda da kullanılabilecek olan sarımsağın ateşte öldürülmeden kullanılması öneriliyor. Aynı şekilde sarımsakla birlikte soğan da güçlü bir bağışıklık güçlendirici besin olarak bilinmekte.

Son dönemlerde portakal gibi meyvelerin suyu sıkılarak içecek olarak tüketildiği görülüyor. Yapılan araştırmalar sonucunda bu tür meyve suları sadece kalori fazlalığından öteye gidememekte.

Meyvelerin posası ile tüketilmesi gerektiğini söyleyen araştırmacıların, portakalın da bağışıklık sistemini güçlendirici besinler içerisinde yer aldığını belirtmekteler. Yine pek çok narenciye de sadece kabuklarından ayrılarak tüketildiğinde hastalıklara karşı sizleri koruyabilecek nitelik taşıyor.

Bağışıklık sistemini her daim güçlendirecek bir diğer unsur ise sudur. Suyun mikroplardan arındırıcı bir etkisi bulunmakta. Düzenli olarak tüketilecek olan su sayesinde toksinlerden de arınmak mümkün. Ayrıca su tüketiminin belli oranda alınması gerekmektedir. Fazla su tüketimi uzmanlar tarafından önerilmemekte.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Besinler

Ekinezya ve adaçayı gibi çayların soğuk algınlığı durumlarında tüketilebileceklerini söyleyebiliriz. Kışın da tüketilebilecek olan bu içeceklerin içerisine birkaç damla limon sıkıldığında mükemmel bir bağışıklık güçlendirici içecek elde etmek mümkün olacaktır. Günde bir bardaktan fazla tüketilmesi ise önerilmemekte. Bu yüzden hastalık dönemlerinde de doğal yoldan tedavi sağlayabilirsiniz.

Balık Tüketimini İhmal Etmeyin

Bağışıklık sistemini güçlendirici besinlerden bir diğeri de balıktır. A ve B vitamini içeren balığın salata ile beraber tüketilmesi hazmı da kolaylaştırmaktadır. Haftada 2 veya 3 kez tüketilebilecek olan balık sayesinde tüm kış hastalıklarını kolay bir şekilde engellemeniz mümkün.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Kuruyemişler

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Besinler

Son olarak bağışıklık sistemi için kuruyemişler de belli oranlarda tüketilebilecektir. Herhangi bir ısıya maruz kalmadan, doğal hali ile çiğ şekilde tüketilebilecek kuruyemişler sayesinde de pek çok hastalık tan korunabiliriz.

Ispanak Yiyerek Bağışıklık Sisteminiz Güçlü Kalsın

Aynı şekilde kış mevsiminin vazgeçilmezi olan ıspanak sayesinde kemiklerin güçlenmesi de mümkün olmaktadır. Ispanakların en iyi şekilde temizlenmesi ve gerekirse sirkeli suda bekletilmesi büyük önem taşıyan diğer bir konu olarak karışımıza çıkar.

Faydalı olabilecek yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu