Tropikal meyve isimleri

Tropikal meyve isimleri neler? Tropik meyvelerin adları, Tropik meyvelerin çeşitleri ve isimleri listesi, Değişik meyve isimleri, Türkiye’de yetişen tropikal meyveler hangileri? Dikenli tropikal meyveler neler hepsi bu makalede.

Tropikal meyve isimleri

Tropikal meyveler, genellikle tropik iklim kuşağında olan bölgelerde yetişmektedirler. Tropikal olarak adlandırılan bölge oğlak ve yengeç dönencelerinin tam ortasına yer aldığı için bu bölgelerdeki yıllık ortalama sıcaklık değerleri diğer bölgelere oranla daha yüksektir. Tropik bölge adı verilen bu yerlerde savan ve tropikal iklim etkilidir. Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle bu bölgeler daha da genişlemeye başlamıştır. Özellikle Maldivler ’de rastlanan tropikal meyveler aynı zamanda Bora Bora Adaları’nda da yetişmektedir.

Tropik Meyvelerin İsim Listesi

 1. Abiu
 2. Ananas
 3. Ejderha Meyvesi (Pitaya)
 4. Passiflora Edulis
 5. Rambutan
 6. Jak Meyvesi
 7. Mangosteen
 8. Liçi
 9. Papaya
 10. Guava
 11. Ake
 12. Amla
 13. Avokado
 14. Muz
 15. Yıldız Meyvesi
 16. Kaju
 17. Hindistan Cevizi
 18. Şeker Elma
 19. Durian
 20. Greyfurt
 21. Kivi
 22. Longan
 23. Limon
 24. Mango
 25. Mum Elması
 26. Salak meyvesi
 27. Yıldız Elması
 28. Demirhindi
 29. Daha detaylı bilgi için tıklayın

Sıcak iklim tipleri arasında yer alan tropikal iklimde potasyum, magnezyum, kükürt ve sodyum mineralleri açısından zengin meyveler yetişmektedir. Tropikal meyvelerin yetişmesi için bölgenin subtropik ve tropik iklim kuşağında olması gerekmektedir. Bu kuşağın dışında bu meyveleri yetiştirmek neredeyse imkânsızdır. Ülkemizde bu ekolojiye sahip olan ve mikro klima özellikleri gösteren Akdeniz Bölgesi ağırlıklı olmak üzere genellikle Antalya ve Mersin illerinde tropikal meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Türkiye’de Yetişen Tropikal Meyveler

Türkiye’de yetişen tropikal meyve isimleri ve çeşitleri azımsanamayacak kadar fazladır. Ülkemiz, aynı anda dört mevsimi yaşayabilme özelliği bulunduğundan, çeşitli meyve ve sebzelerin yetiştirilmesi konusunda elverişli bir bölge niteliğindedir. Türkiye’de yetiştirilen tropikal meyveler şunlardır;

 • Muz

🍌Türkiye’de yetiştirilen tropik meyveler denildiğinde akla ilk gelen meyve şüphesiz muzdur. Muz ülkemizde ekonomik anlamda yetiştiriciliği yapılan meyve türlerinin başında yer alır. Sıcak iklim ve nemli toprak isteyen muzun üretimi ülkemizde en çok Anamur’da yapılır. Çocuklar ve yetişkinler tarafından büyük ilgi gören muz potasyum manganez ve protein açısından zengindir. Hem sindirime hem de kemik gelişimine yardımcı olduğu bilinen muzun kan basıncını dengeleme, cildi güzelleştirme ve doyuruculuğu sayesinde zayıflamaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

 • Ananas

🍍Metabolizmayı bilinen ve diyetler en çok kullanılan meyvelerden birisi olan ananasın yetiştiriciliği ülkemizde çok düşük olsa da Ege ve Akdeniz kıyılarında yapılır. Tam bir vitamin deposu olan ananasın faydaları saymakla bitmez. İçerisinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde cildi güzelleştirir, sindirim kolaylaştırır, mide asidini dengeler, kişinin ten kokusunun güzelleşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemin güçlendirici etkisi olduğu da bilinmektedir.

 • Avokado

🥑Amerikan armudu ismiyle bilinen bu meyce 1970’li yıllardan beri ülkemizde yetiştirilmektedir. Anavatanı Meksika olan bu meyveyi salatalarda, meze yapımında ve sandviç yapımında kullanabilirsiniz. Kullanım alanı çok geniş olan avokado saç, tırnak ve cilt bakımında etkilidir. Ayrıca içerdiği antioksidan sayesinde kanserle savaşan meyvelerden birisidir.

 • Mango

🥭Mangonun yetiştiriciliği ülkemizde son yıllarda Manavgat’ta yapılmaya başlansa da iklim şartlarına uymakta zorlanan bir meyvedir. Göz ve tansiyona oldukça faydalıdır. Ayrıca bazı kanser türleriyle savaşmasıyla bilinir. İklim şartlarımıza dayanabilirse ismini ve kullanımını daha sık duyabiliriz.

 • Kivi

🥝Güney ve Doğu Asya’dan ülkemize yayılan kivi ilk başlarda Antalya’nın bol yağış alan kesimlerinde yetiştirilirken yetişme yerine şaşırtıcı bir şehir eklendi bu şehir Rize. Evet Rize duyduğunuzda kafanızın karışabileceği ama aslında şuanda Türkiye’de kivi yetiştiriciliğinde büyük paya sahip olan bir şehir. E, C ve K vitamini açısından zengin olan kivi cildi güzelleştirme, solunum yollarını açma ve bağışıklığı güçlendirmesiyle etkilidir. Aynı zamanda mutluluk vermesiyle bilinen bir meyvedir.

 • Ejder Meyvesi (Pitaya)

Afrodizyak etkisiyle bilinen meyvenin ülkemizde yetiştirilme alanı daha çok Antalya ve Mersindir. Bu meyvenin bağışık sistemini güçlendirdiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Dikenli Tropikal Meyveler

Dikenli tropikal meyveler, oldukça ilginç ve rağbet gören meyveler arasındadır. Bu meyveler besleyici olduğu gibi lezzetlerinin güzel olması sebebiyle herkes tarafından oldukça beğenilmektedir. Çeşitli içecek karışımlarında ve tariflerde bolca kullanılabilmektedirler. Dikenli tropikal meyveler şunlardır;

 • Pitaya Meyvesi
pitaya meyvesi

Bilimsel adı ‘hylocereus’ olan bu meyve çeşitli kaktüs türlerinin meyvesidir. Ejder meyvesi, çilek armudu, gibi adları da bilinmektedir. Tadı kivi ve armudun karışımına benzetilen meyvenin antioksidan açısından zengin olduğu bilinmektedir.

 • Durian Meyvesi
durian meyvesi

Tadı cennet kokusu cehennem olarak bilinen bu meyve bunaltıcı kokusu ve ilginç dış görünümünden dolayı oldukça farklı bir meyvedir. Güney Doğu Asya’ da meyvelerin kralı olarak anılan bu meyvenin havaalanları, otobüslere, metrolara ve birçok yere girmesine izin verilmediği biliniyor.

 • Boynuzlu Kavun (African Cucumber)
boynuzlu kavun

Boynuzlu kavun olarak da bilinen bu meyvenin içeriği oldukça zengindir. C vitamini ve protein açısından oldukça zengin olduğu bilinen bu meyve tat olarak ise salatalık ve muz arası bir tada sahiptir. Kabuğu ne kadar turuncuya dönerse o kadar olgunlaşmış olduğu anlamına gelen bu meyve, meyve suyu olarak tüketilebildiği gibi çiğ olarak da yenilebilir.

 • Jak Meyvesi (Jackfruit)
jak meyvesi

Meyvelerin şahı olarak adlandırılan ve ağırlığına rağmen ağaçta yetişen bir meyvedir. Çok yüksek lifli olan ve bu sayede çok çabuk tokluk hissi oluşturan bu meyve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Aslında tatlı olan bu meyve içindeki c vitamini ve kansere olan etkililiği ile bilinmektedir.

 • Rambutan

Hem görünümüyle hem de lezzetiyle dikkat çeken bu meyve ülkemizde az da olsa Antalya ilimizde yetiştirilmektedir. Gebelik dönemindeki faydaları ve kansızlığa karşı savaşmasıyla bilinmektedir.

Değişik Egzotik Meyve İsimleri

Değişik egzotik meyve isimleri Türkiye’de de oldukça popüler olmaya başlamıştır. Ülkemizde yetiştirilen ve sürekli olarak gördüğümüz meyve isimleri dışındaki çoğu meyveler bizlerin kulağına değişik gelecektir ama ben sizler için daha değişik olabilecek birkaç meyve ismi buldum. Birlikte incelemek ister misiniz? Eminim sizlere de okurken garip gelip araştırma isteği oluşturacaktır.

 • Yıldız Meyvesi (Karambola)

Karambola ismiyle bizlere garip gelen bu meyvenin ülkemizde bilinen ismi ‘yıldız meyvesi’. İsmi gibi şekli de yıldıza benzeyen bu meyve ekşi bir tada sahiptir.

 • Çerimoya
Tropikal meyve isimleri

Dünyanın en tatlı meyvesi olarak bilinen bu meyve Güney Amerika ülkelerinde yetişmektedir.

 • Buda’nın Eli
Tropikal meyve isimleri

Tabanından parmak benzeri çıkıntılar çıkan bir meyvedir. Genellikle dini adaklar için kullanıldığından dolayı bu ismiyle bilinmektedir.

 • Jobutijaba
Tropikal meyve isimleri

Söylenişi kadar büyüme şekliyle de şaşırtan bu meyve doğrudan ağacın gövdesinden ve dallarından çıkmasıyla bilinmektedir.

 • Noni
Tropikal meyve isimleri

Modern sağlık meraklıları tarafından süper meyve olarak adlandırılan bu meyvenin kendisi, yaprakları ve kökleri tam olarak iyileştirici özelliğe sahiptir.

Tropikal meyve isimleri arasında sitemize eklemediğimiz meyve adını biliyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.

Faydalı Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir