Tropikal Meyveler

Abiu Meyvesi

Abiu meyvesi yuvarlak bir şekle sahip olup görüntüsü tıpkı elmaya benzer bir şekildedir. Abiu meyvesi sarı renkli özelliğe sahip bir meyvedir. Bu meyve türü aynı zamanda sulu bir tropikal meyvedir. Bu yüzden bu meyvenin soğuk bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Abiu meyve ağacının uzunluğu yaklaşık olarak on beş metre yüksekliktedir. Bu meyvenin ortalama büyüklüğüyse yaklaşık olarak 6 ile 12 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Bu meyvenin ortalama ağırlığıysa yaklaşık olarak 400 gram ile 700 gram arasında değişkenlik göstermektedir.

Abiu Meyvesi
abiu-meyvesi

Abiu meyvesinin kabuğuysa yaklaşık olarak 3 milimetre ile 5 milimetre arasında değişkenlik göstermektedir. Bu meyve oldukça sert bir yapıdan oluşmakta olup esnek özellikte olan bir meyvedir. Bu meyvenin diğer bir özelliğiyse iç kısmının yaklaşık olarak 3 ile 5 çekirdekten oluşmasıdır. Bu meyve aynı zamanda beyaz etli özelliğe sahip bir meyvedir. Bu meyvenin lezzetiyse tıpkı bir karamel tadını anımsatmaktadır. Bu meyvenin olgunlaşmamış hali yeşil renkli özellikteyken olgunlaşmış haliyse sarı renkli özellikte olmaktadır.

Abiu Meyvesinin Faydaları

Abiu meyvesi genel olarak Amazon bölgesinde yetiştirilmekte olan bir meyvedir. Bu tropikal meyve türü içerisinde vitamin olaraksa B grubu vitaminleri ve C grubu vitaminleri barındırmaktadır. Tropikal meyve abiu kısa bir süre kadar buzdolabında bekletildikten sonra soğuk bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu meyve nemli ortamda bulundurulmamalıdır. Bu meyve Güney Amerika bölgesine ait olan bir meyvedir. Ilık iklimde yetişmektedir. Abiu meyvesinin genel olarak faydaları ise şu şekildedir;

  • Sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirmekte etkilidir.
  • Göz sağlığında etkilidir.
  • Cilt sağlığında etkilidir.
  • Solunum sağlığını güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Diyabet riskini azaltmakta etkilidir.
  • Kemik sağlığını güçlendirmekte ve kemik erimesine karşı birebir etkili özellik taşır.

Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu