Blog

Hurma Çeşitleri ve İsimleri

Hurma çeşitleri ve isimleri konusunu araştıranlar için yine en bilinmeyen detayları hazırladık. Ramazan sofralarımızın ve Hac Umre ziyaretlerimizin vazgeçilmezi olan hurma, aslında çeşit ve sağlığa katkı yönünden hayli ilginç bir meyve türüdür. Hurma, pamilyagiller familyasına mensup bir palmiye türüdür. Pamilyagiller familyasının karakteristik özelliklerini birebir taşır. Tropikal, sıcak ve ılıman iklimleri sever. Ayrıca yetiştirilmesi oldukça zor bir meyve çeşididir.

Hurma çeşitleri ve isimleri

Günümüzde hurma konusunda en çok vakıf olduğumuz türü Medine hurmasıdır. Fakat bu meyvenin dünya genelinde onlarca türü yetiştirilir. Hurma çeşitleri ve isimleri ise şunlardır:

  • Medine Hurmaları
  • Acve Hurmaları
  • İran Hurması
  • Tunus Hurması
  • Sugai Hurma
  • Meşruk Hurma
  • Trabzon Hurması (Cennet hurması)

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in de (sav) belirttiği üzere hurma, insanlık için mucizevi bir meyvedir. Faydaları say say bitmeyecek derece çoktur. Peki hurmanın en faydalı özellikleri nelerdir?
Kansere karşı koruyucu özelliği bulunmasıyla günümüzde birçok kanser hastası bu meyveyi tüketir.

Ayrıca içerisinde barındırdığı yüksek miktardaki B1 ve B2 vitaminleri sayesinde, sindirim sistemimize doğrudan etki eder. Yapılan bazı araştırmalarda hurmanın zihinsel ve bedensel yorgunluklara iyi geldiği de görülmüştür. Bunca faydası göz önüne alındığında rahatlıkla söyleyebilir ki hurma, mucizevi bir meyvedir. Peki böylesine mucizevi bir meyve nerede yetişir? En iyi ve lezzetli hurma hangisidir? Yazının devamında bu konulara değineceğiz.

En İyi Hurma Nerede Yetişir?

Sıcağı ve güneşi çok seven hurma, ağırlıklı olarak ülkemizde Akdeniz havzasında yetiştirilmektedir. Fakat iklim ve toprak yapısından dolayı anavatanı Arabistan toprakları olarak kabul edilir. Dünyaya yaptıkları yıllık hurma ihracatı rakamlarına bakıldığında Arabistan’ın hurma için anavatan olduğunu rahatlıkla kabul edebiliriz.

Hurma çeşitleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz tıklayınız.

Faydalı İçerikler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu