Yenilebilir Çiçekler

Yenilebilir Çiçek Amber Çiçeği

Yenilebilir çiçek amber çiçeği, her ne kadar süs çiçeği olarak bilinse de aslında dünya mutfağının en seçkin malzemeleri arasında yerini alıyor. Her derde deva diye de bilinen amber çiçeğinin insan vücuduna da zararı olmadığı gibi birçok faydası bulunuyor. Peki yenilebilir çiçek amber çiçeği nedir? Nerelerde yetişir? Hangi yemeklerde kullanılır? Yazımızın devamında inceleyelim.

Yenilebilir Çiçek Amber Çiçeği

Amber Çiçeği Nerede Yetişir? Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Amber çiçeğinin yetiştiği yerler genellikle tropikal ve yarı tropikal bölgeleridir diyebiliriz. Özellikle Hindistan ve Malezya’da oldukça meşhur çiçek çeşitlerindendir. Bu bölgede, birçok tropikal çiçek türü bulunmaktadır. Ancak amber çiçeğini diğerlerinden ayıran özelliği, üzerinde barındırdığı lezzetli meyvelerinden jöle ve reçel yapılabilmesidir.

Dünya gastronomisinde adından sıklıkla bahsettiren yenilebilir çiçek amber çiçeği, genel olarak, tatlı yapımlarında, salatalarda ve dondurma gibi lezzet şölenlerinde kullanılmaktadır. Meyvelerinden sos yapılarak, tatlı ve dondurmaların üzerinde görsel bir ziyafet sunmaktadır. Amber çiçeği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler buraya tıklayabilir.

Amber Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Amber çiçeğinin bakımı kolay denilebilir ancak elbette ki her bitki gibi hassasiyet gerektirmektedir.

  • Bu özel çiçeğin tohumları Mart ayından Mayıs ayına kadar yağmurlu döneme denk getirilen tropikal bölgelerde ekilmektedir.
  • Genç filizler ise Ekim ve Kasım aylarında boy gösterir.
  • Amber çiçekleri bol kumlu topraklarda büyümeyi severler. El ile koparılarak hasat işlemleri yapılır.
  • Sıcak havaya ve güneşe bayılırlar. Ancak soğuk havalara karşı hassasiyetleri vardır.

Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu