Blog

Erik Çeşitleri ve İsimleri

Erik çeşitleri ve isimleri konusunu merak edenler için yararlı bir yazı derledik. Bahar aylarında açtığı çiçekler ile bize görsel bir şölen sunan erik ağaçları hemen akabinde bizlere çok sevdiğimiz meyvesi olan erikleri verir. Peki severek tükettiğimiz, kuruttuğumuz, hoşaf yaptığımız ve hatta son zamanlarda turşunu dahi kurduğumuz bu meyveyi ne kadar tanıyoruz? Sizler için erik çeşitleri ve isimleri hakkında araştırmalar yapıp güzel bir yazı hazırladık.

Erik Çeşitleri ve İsimleri

Erik, 7 metreye kadar yükselebilen erik ağacı tarafından yaz aylarında üretilen bir meyve çeşididir. Tadının güzel oluşunun yanında, içinde barındırdığı maddeler, vücudumuz ve sağlığımız için hayli önem teşkil eder. Peki eriğin içerisinde hangi maddeler bulunur? Uzmanların yaptığı araştırmalara göre erik içerisinde yüksek miktarda B vitamini bulunur. Bu B vitamini, cilt sağlığımız, sindirim sistemimiz, sinir sistemimiz için oldukça mühim bir yer teşkil etmektedir. Ayrıca erik sayesinde çocuklarımızın büyüme ve gelişimi hızlanır.

Yine yapılan birçok araştırmaya göre erik tüketenlerde, tüketmeyenlere oranla daha az kalp rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları ve kansızlık gibi hastalık görülmüştür. Bu meyve için rahatlıkla bir mucize diyebiliriz. Zaten ülkemizde en çok tüketilen 3. sıradaki meyve olma özelliğiyle, mucizevi unvanını fazlasıyla hak ediyor.

Erik Türleri Nelerdir?

Erik türleri birden fazla olarak karşımıza çıkmaktadır. Eriğin popülerliği sadece ülkemizle sınırlı değildir. Dünya genelinde yaklaşık 2.000 civarında erik türü yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise bu sayı yaklaşık 200 tür civarındadır. Peki ülkemizde en çok tüketilen erik çeşitleri nelerdir?

 • Mürdüm Eriği
 • Kiraz Eriği
 • Çakal Eriği
 • Damson eriği
 • Meksika Eriği
 • Kara erik
 • Can Eriği
 • Kültür eriği
 • Japon eriği
 • Çakal eriği
 • Dahası için tıklayın↗

Tüketiciler tarafından en çok sorulan sorulardan biri ise, eriğin nasıl kurutulacağı ve hangi cins eriğin kurutulacağı sorunsalı olmaktadır. Yazımızın devamında aklınızdaki bu soru işaretlerini gidereceğiz.

Erik Nasıl Kurutulur? Hangi Cins Erikler Kurutulur?

Erik nasıl kurutulur? Hangi cins erikler kurutulur? Sorularına yanıt olarak;

Ülkemizde üretilen erik türlerinin hepsi kurutulma işlemi için müsait değildir. Bu kıstası belirleyen en önemli unsur ise kurutacağınız eriğin etli ve iri olmasıdır. Erik kurutma işlemini 2 ana başlık ile özetleyebiliriz. Birincisi eriğin çekirdeği çıkarılarak yapılan kurutma tekniğidir. İkinci yöntem de ise erik, çekirdeği çıkarılmadan ham haliyle kurutulur. Ülkemizde ise en çok birinci yöntem kullanılmaktadır.

Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu