Blog

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları nelerdir, Cilt ve saç için ne gibi faydası vardır sizler için araştırdık ve makalemizi hazırladık.

Renksiz olma özelliğine sahip olan üzüm çekirdeği yağları, adından da anlaşılabileceği gibi üzüm çekirdeklerinin ezilmesi ile birlikte elde edilmektedir. Halk arasında üzüm çekirdeği yağı denince akla direkt olarak şarap hazırlama amaçlı kullanımı gelmiş olsa da, özellikle sağlık sektöründe de çeşitli ilaç tedavilerinde de yaygın olarak kullanımı mümkün olmaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları Cilde Yararları

İnsan vücudu için oldukça önemi bulunan üzüm çekirdeği yağı faydaları konusunda akla ilk olarak cildin genç kalmasına yardımcı olduğu gelmektedir. Dokularda meydana gelebilecek olan hasarlara karşı yardımcı olan üzüm çekirdeği yağı, dolaşım sistemine de yardımcı olmaktadır.

Özellikle şeker yani diyabet hastaları içinde tavsiye edilmekte olan üzüm çekirdeği yağı, bünyesinde barındırmış olduğu linoleik asit ile şeker hastalarına da önerilmektedir. Bronşit, astım ya da soğuk algınlığı tedavilerinde de yardımcı olan yağ, özellikle kış aylarında tüketildiği takdirde, bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirmekte ve kış hastalıklarından da kişileri mümkün oldukça korumaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı İçilir Mi?

Daha çok yurtdışındaki farklı ülkelerde tüketilmekte olan üzüm çekirdeği yağı, son dönemlerde ülkemizde de tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle günün öğle ya da akşam öğünlerinde salatalara eklenerek tüketilen üzüm çekirdeği yağı içilir mi sorularına da maruz kalmaktadır. Yemeklerde kullanılabilmesi gibi yağın içilebilmesi de mümkündür.

Ancak özel olarak işlenerek elde edilen ve satışa sunulan üzüm çekirdeği yağının fiyatının biraz fazla olması sebebi ile tek olarak içilmesinin değil, yemek ya da salatalara eklenerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında nemlendirici ya da farklı krem çeşitlerinin içerisine damla olarak eklenerek, cildin çeşitli bölgelerine de uygulanabilen yağ, saç bakımı içinde kadınlar arasında ciddi anlamda tercih edilmektedir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Göz Altına Sürülür Mü?

Dış görünüşüne özen gösteren bayanlar, ilk olarak yüz güzelliğine dikkat etmektedir. Ancak yaşlar ilerledikçe yüzün farklı bölgelerinde meydana gelen kırışıklıklar içinde en fazla gözaltındaki kırışıklık ve morlukların görüldüğü bilinmektedir.

Mor ve kırışıklıkların giderilebilmesi için tercih edilecek olan yağ için merak edilen sorulardan birisi de üzüm çekirdeği yağı göz altına sürülür mü sorusudur. Doğru miktarda ve göz içine değmeyecek şekilde gözün altına uygulanabilecek olan üzüm çekirdeği yağı, belirli süre aralıklarında uygulanması gerekmektedir.

Not: Bu bilgiler internetten derlenerek uyarlanmıştır. Doktorunuza danışmadan uygulamamalısınız.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu