Blog

Çilek Çeşitleri İsimleri

Çilek çeşitleri isimleri konusunu çoğumuz merak ederiz. Çilek: meyve olarak tüketiminin yanında tatlıların en vazgeçilmez unsuru. Kıvamı, hoş kokusu ve güzel tadıyla çok sevdiğimiz bu meyveyi ne kadar iyi tanıyoruz? Faydaları konusunda ne kadar bir bilgi sahibiyiz? Merak etmeyin, bu yazıyı okuduğunuzda çilek ile ilgili tüm konulara ve bu küçük meyvenin büyük gizemine tanık olacaksınız.

Çilek Çeşitleri İsimleri

Latince’de Fragaria Ananassa adıyla telaffuz edilen bu meyve, gülgiller familyasının bir üyesidir. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de kullanımı oldukça fazladır. Yetişme mevsimi olarak bahar ayları gösterilir. Önce bembeyaz çiçeklenir ve kısa bir süre sonra oluşumunu tamamlar.

Çilek meyvesinin dünya genelinde yüzlerce çeşitleri bulunmakta, fakat biz sizler için en çok tüketilenlerden bazılarını seçtik. Peki çilek çeşitleri ve isimleri neler? Yazımızın devamında inceleyelim.

Çilek Çeşitleri

Çilek çeşitleri denilince ilk akla gelenler şu şekilde;

  • Camarosa Çilek
  • Sweet Charlie Çilek
  • Dağ Çileği
  • Aliso Çilek
  • Pocahontastır Çilek

Dünyada çileğin anavatanı olarak Amerika gösterilir. Üretimde de Amerika birinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde yapılan çilek üretimi ise, dünya sıralamasında bizi ikinci sıraya taşımıştır. Peki çileğin bu denli sevilen ve çok tüketilmesine sebep olan etkenler nelerdir? Çileğin sağlığımız açısında faydaları nelerdir?

Çilek Faydaları Nelerdir?

Çilek faydaları azımsanmayacak kadar fazladır. Çileğin bu derece popüler bir meyve olması sadece tadının güzelliğinden değil, aynı zamanda içerdiği değerli besin maddelerinin sağlığımız açısından oldukça önem arz etmesidir. Çilek, asit ve cox enzimleri içerir. Bu sayede yaralardaki iltihapların iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca romatizma gibi eklem hastalıklarına da oldukça iyi gelir.

Bir diğer özelliği ise içinde bulunan antioksidan madde sayesinde vücudumuzda bulunan toksit maddelerin doğal yollarla atmamıza yardımcı olur. Evet, bu küçük meyve aslında boyundan çok daha fazla bir işleve sahiptir. Sağlıklı bir yaşam için düzenli çilek tüketimine dikkat etmeliyiz.

En Verimli Çilek Fidesi Hangisi?

Ülkemizde birçok çilek fidesi yetiştirilmektedir fakat üreticiler tarafından en çok tercih olanı Albion çilek fidesidir. Albion çilek fidesinin en belirgin özelliklerinden birisi, meyve kalitesinin oldukça yüksek oluşudur. Ayrıca iklim ve hava koşullarına karşı daha fazla dayanıklılık göstermektedir. Kısaca diyebiliriz ki, fideler arasında en verimli çilek fidesi, Albion Çilek fideleridir.

Daha detaylı bilgi için https://pratiktarim.com/cilek-bitkisinin-bilimsel-siniflandirmasi-ve-cesitleri-nelerdir/

Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu