Blog

Kavun Çeşitleri ve İsimleri

Kavun çeşitleri ve isimleri hususunda tüm merak edilen bilgileri yazımızda hazırladık. Ülkemizde özellikle yaz aylarında açık ara en fazla tüketilen meyvelerdendir kavun. Güzel kokusu, eşsiz tadı tüketilirken ağızda bıraktığı benzersiz tadıyla kavun çocuk, yetişkin herkesin keyifle tükettiği bir meyve. Peki tadından dolayı severek yediğiniz bu meyvenin, aslında sağlığınız için çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Kavun Çeşitleri ve İsimleri

Evet, sofralarımızdan eksik etmediğimiz ve aynı zamanda olgunlaşmamış halini kelek olarak tükettiğimiz kavunun faydalarına geçmeden önce, kökenini daha derinlemesine bilmekte fayda var. Kavun, kabakgiller bitki familyasından olan bir bitkinin verdiği iri meyvedir. Türüne göre kalın kabukludur. Ayrıca içerisi etli, sulu ve çekirdeklidir.

Kavun türünün kökeni henüz bilinmemektedir. Fakat uzmanların yaptığı bazı araştırmalara göre Mısır ya da Orta Asya’ya kökenleri dayanmaktadır. Kavunun faydaları saymakla bitmez denecek düzeydedir. Böbrek taşı düşürme, damar tıkanıklığını önleme, idrar söktürücü etkisi, romatizma ağrılarına iyi gelişi, cildi nemlendirişi özelliklerinden bazılarıdır. Bu ve bunun gibi daha onlarca faydası vardır vücudumuza.

Kavun seçiminde genel sorunsal hep ‘tatlılık’ olgu üzerinden gitmiştir. Biz de bu konuyu daha da detaylandırmaya karar verdik. Peki Kavun çeşitleri ve isimleri neler? yazımızın devamında inceleyelim.

En Tatlı Kavun Hangisidir?

En tatlı kavun hangisidir? sorunsalına nokta koyacak cümle şu şekilde olabilir: doğru kavun seçme taktiklerini bilen için tatsız kavun yoktur. Evet, kavun seçimi çok önemli bir yer teşkil eder. İlk önemli kural kabuğun sertliğine dikkat etmeniz olacaktır, zira kabuğu sert olan bir kavun henüz olgunlaşmamıştır. İkinci önemli nota ise, kavunun dibinin yumuşaklık testidir. Eğer kavunun dibine dokunduğumuzda yumuşak ise, seçtiğiniz kavun olgunlaşmış demektir. Son püf noktası olarak da kavun seçerken boyuna göre ağır olup olmadığına dikkat ediniz.

Kış Kavunu Ne Zaman ekilir?

Kavun ekimi bölgesel ve iklimsel koşullara göre farklılıklar göstermektedir. Kış kavunu ne zaman ekilir? Sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz;
Örneğin Akdeniz ve Ege bölgelerinde Nisan ayının ilk çeyreğinde dikilirken, Marmara ve Trakya bölgelerinde Nisan aynın son çeyreğinde dikilmektedir. Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde ise kavun diki Mayıs aynın ilk çeyreğinde gerçekleştirilir. Ülkemizin her bölgesinde yetişen bir meyve lan kavun, güzel tadı ve sağlığımıza iyi geliyor oluşuyla revaçta olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kavun Türleri ve İsimleri

 1. Hasanbey kavunu
 2. Kırkağaç kavunu
 3. Yuva kavunu
 4. Kantalup
 5. Van cep kavunu
 6. Topatan kavunu
 7. Honeydew kavunu
 8. Casaba Kavunu
 9. Galya kavunu
 10. Piel de Sapo (Noel kavunu)
 11. Kanarya Kavun
 12. King kavunu (Yubari kralı)
 13. Hami Kavun
 14. Kore Kavunu
 15. Charentais kavunu
 16. Kavunlar hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz↗

Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu