Blog

Meyve Ağaçları ve İsimleri

Meyve ağaçları ve isimleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerdenseniz doğru yerdesiniz. En sevdiğimiz meyvelerin hangilerinin ağaçta, hangilerininse toprakta yetiştiğini çoğumuz bilmeyiz. Oysa bu durum hem faydalandığımız besin değerlerini tanımak hem de ileride yapabileceğimiz meyve yetiştiriciliğini anlamak için oldukça mühimdir. Bu konuyu merak edenler için derin bir araştırma yapıp sizlere sunduk. Gelin hep birlikte meyve ağaçlarını yakından tanıyalım.

Meyve Ağaçları ve İsimleri

Meyve ağaçları ve isimleri hangileridir? Dünya genelinde tüketilen meyvelerin büyük bir kısmı ağaç familyasında yetişmektedir. Peki bu meyveler yılda ne kadar tüketiliyor?

  • Elma – 122 bin ton
  • Mandalina – 120 bin ton
  • Portakal – 110 bin ton
  • Muz – 80 bin ton

122 bin ton tüketimiyle meyve ağaçları sıralamasında dünyada birinci sıraya oturan elma, gülgiller familyasına ait bir meyve türüdür. Tatlı ve ekşi olmak üzere ikiye ayrılır. Güzel tadının yanında özellikle sindirim sistemimize sağladığı faydalar, bu meyvenin tüketilmesinde en büyük rolü oynar.

Mandalina ise bilindiği üzere turunçgiller familyasından gelmektedir. Yılın kısa bir mevsim döneminde üretimi sağlanır ve özellikle içinde barındırdığı C vitamini özelliğiyle, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardandır. Eğer üretim dönemi daha uzun olsaydı muhtemelen elma tüketimini rahatlıkla geçerdi. Yukarıda belirttiğimiz tüm özellikleri aynı şekilde portakal için de diyebiliriz. İki meyvenin besin değerleri hemen hemen aynıdır.

Muz ise tropik meyveler arasında insanların en çok severek tükettiği, ham olarak tüketilmesinin dışında birçok yemek ve tatlıda da kullandığımız mucizevi bir meyvedir. Türkiye’de en çok Anamur bölgesinde üretimi yapılmaktadır.

Türkiye’de Kaç Meyve Var?

Türkiye’de kaç meyve var? Sorusunu sıklıkla soruyoruz. Ülkemiz, yaşadığı 4 mevsim sayesinde diğer dünya ülkelerine oranla çok sayıda meyve üretimini kendi içinde barındırır. Ülkemizde yılda yaklaşık 4 milyon üzüm, 2 milyon ton elma üretimi sağlanmaktadır. Bu iki meyve türünün üretiminde de dünya pazarında lider konumda bulunuyoruz.

Meyve Nedir?

Meyve nedir? Hangi meyveleri çok fazla tüketiyoruz? Bu soruları hemen hemen herkes aklından bir kez dahi olsa geçirmiştir. Sağlıklı besin değerlerine sahip olan meyveler, eğer bilinçli bir şekilde tüketimi sağlanırsa, insan çok fayda sağlar. Peki meyve kavramını ne kadar biliyoruz? Günlük jargonda meyve, elma, mandalina, muz, erik gibi yediğimiz gıdalara genel olarak verdiğimiz isimdir. Fakat aynı zamanda meyve botanik biliminde de kullanılır. Fasulye kabuğu, mısır ve domates taneleri de botanikte meyve diye adlandırılır.

Yararlı Olabilecek Diğer Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu