Tropikal Meyveler

Ananas Meyvesi

Ananas meyvesi sıcak ülkelerde yetişmekte olan tropikal bir meyve türüdür. Bu tropikal meyve Güney Amerika bölgesine ait olan bir tropikal meyvedir. İri bir meyve olmanın yanında oldukça lezzetli ve hoş kokulu olduğunu söylemek mümkündür. Bu tropikal meyve üzerinde bir demet kadar yaprak bulundurmaktadır. Ananas yaklaşık olarak 1555 yılında ilk olarak Brezilya bölgesinde keşfedilmekte olup buradan İngiltere bölgesine getirilmiş ve ardından Fransa bölgesinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu tropikal meyve kapalı tohumlu bir meyve olup bir çenekliler sınıfındandır.

 Ananas Meyvesi

Bu meyve yaklaşık olarak 1 ile 1,5 metre boyundadır. Bu tropikal meyve aynı zamanda yapraklı bir görünüme sahip olup kök yapısıysa kısadır. Bu meyve yaklaşık olarak 200’e kadar çiçek verebilme niteliğine sahiptir. Tropikal meyve ananas taze olarak tüketilmekte olan bir tropikal meyvedir. Bu meyve hemen hemen dünyadaki bütün tropikal mutfaklarda yerini almıştır. Bu tropikal meyve sofralara ve satışa genel olarak bütün ya da dilimlenmiş bir şekilde sunulmaktadır. Bu meyve genelde salatalarda ve tatlı tariflerinde kullanılmaktadır.

Ananas Meyvesinin Faydaları

Ananas meyvesi tıp alanında pek fazla kullanılmasına rağmen diyet beslenmelerinde ve kronik rahatsızlığı bulunmakta olan insanlara tavsiye edilmektedir. Ananas içerisinde A grubu vitaminlerini ve C grubu vitaminlerini barındırmaktadır. Ananas meyvesi içerisinde aynı zamanda çeşitli mineral ve besin değerleri de barındırmaktadır. Bütün bunlar insan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ananas meyvesinin insan sağlığı açısından başlıca faydalarıysa şu şekildedir;

• C vitamininin neredeyse yarısını karşılayarak bağışıklığı güçlendirmektedir.
• Kanın pıhtılaşmasının azalmasına yardımcı olmaktadır.
• Soğuk algınlığına oldukça iyi gelen bir özelliğe sahiptir.
• Tam bir iltihaplanma karşıtı olduğunu söylemek mümkündür.
• Göz sağlığında etkili özelliğe sahip bir meyvedir.
• Solunum sağlığında etkili bir meyvedir.

Ananas yaz meyvesi mi kış meyvesi mi?

Ananas dünya çapında birçok sıcak ülkede yetiştirilen, sıcak iklimi seven tropikal meyvedir. Yani yaz meyvesidir. Ananas manavlardan ve marketlerden eksik olmamasına rağmen esasında mart ve temmuz ayları arasında hasat edilir. Ananasın bir başka özelliği ise ilk ekildiği sene bir meyve verir, ikinci sene ise genelde iki meyveye ulaşır.

Ananas hangi ülkenin meyvesi

Ananasın ana vatanı Güney Amerika’dır. En çok yetiştiren ülke ise Hindistan’dır. Ananas sıcağı seven bir meyve olduğundan dolayı Türkiye’de Antalya, Mersin ve Adana illerinde de yetiştirilmektedir.

Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu