Tropikal Meyveler

Greyfurt

Greyfurt turunçgillerden olan bir meyve çeşididir. Görüntüsü tıpkı portakalı andırır fakat portakaldan büyük yapıya sahiptir. Kırmızı pembe sarı beyaz karışımı bir rengi mevcuttur. İçerisinde bulunan su miktarı fazladır ve aynı zamanda ekşimsi bir yapısı vardır. Özellikle kış mevsiminde daha fazla tüketimi gerçekleştirilir.

Greyfurt

İçerisinde bol miktarda antioksidan vardır ve mineral ve vitamin bakımından da zengindir. Faydalarını görebilmek için ise düzenli bir şekilde tüketime yapılması gerekir. Ülkemizde ise yaklaşık olarak 10 senedir oldukça fazla tüketilmektedir. İlk olarak barbados ve hint adalarında yetiştiği bilinir. Amerika birleşik devletleri’nde ve aynı zamanda çin’de de oldukça fazla yetiştirilir. 

Greyfurtun Faydaları

Greyfurt sağlık açısından inanılmaz faydaları olan bir narenciye meyvesidir. Sulu bir yapısı vardır ve genellikle suyu sıkılıp tüketilir. İşte greyfurtun faydaları ise şu şekildedir

  • İçerisinde bol miktarda su mevcut olduğu için düzenli tüketim sonrasında kilo vermeye yardımcı olur. Bunun için her gün tüketilmesi gerekir. Tokluk hissi verir ve aynı zamanda metabolizmanın da çalışmasına sebep olur
  • Vücutta bulunan kanserojen maddelerin yok olmasını sağlar. Eğer vücutta enfeksiyon bulunuyor ise bu enfeksiyonu da kısa bir süre içerisinde gideriz. Kansere yakalanma ihtimalini de düşürücü özelliği vardır. 
  • Greyfurt gözde meydana gelen sorunları giderir ve göz sağlığına olumlu bir şekilde etkiler. Görme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur ve aynı zamanda göz yorgunluğunu da şifa olduğu bilinmektedir.
  • İçerisinde bol miktarda kalsiyum maddesi yer aldığı için artrit problemlerine karşı da çok iyi geldiği bilinmektedir. Hatta bunun için bir miktar elma sirkesi ile greyfurtu karıştırarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Vücutta bulunan enfeksiyonları kısa bir süre içerisinde tedavi eder
  • Kolesterolü düşürür ve kısa zaman içerisinde kolesterolü normal düzeye ulaşmasını sağlar.

Tropikal Meyveler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu