Blog

Ayvanın Faydaları Nelerdir

Ayvanın faydaları nelerdir? insan sağlığında ayvanın yeri ve önemi nedir? Gelin birlikte ayvayı inceleyelim. Kış aylarında sıklıkla tüketilen ve sevilen ayvanın faydaları oldukça fazladır. İçerdiği zengin mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenler. Gelin birlikte ayvanın faydaları nelerdir inceleyelim.

Ayvanın Faydaları Nelerdir

Ayvanın Faydaları

Düşük kalorili olmasıyla ve içeriğinin yüzde 80 gibi büyük bir kısmının su olmasıyla dikkat çeken ayvanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ayva zengin miktarda demir, bakır ve çinko içerir.
  • Yüksek C vitamini ve antioksidan içeriği sayesinde iltihabı engelleyici bir besindir.
  • Ayvada bulunan antioksidanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
  • Yüksek lif içeriği sayesinde tokluk hissi verir ve kilo vermek isteyenlere ara öğünlerinde mutlaka tavsiye edilir.
  • Cilt sağlığı için oldukça önemli rol oynar.
  • Kan basıncını düşürmede etkilidir.

Pişmiş ayvanın faydaları da oldukça fazladır. Püre haline getirdiğiniz yoğurt, yulaf ezmesi ve çeşitli gıdalarla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Hamilelikte Ayvanın Faydaları

Hamileliğin erken dönemlerinde en sık görülen semptomlardan bazıları mide bulantısı ve kusma olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar, ayva tüketiminin bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Açıklanan veriler umut verici olsa da, daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu tür durumlarda ilaç kullanmak yerine doğal yollardan bir şeyler araştırıyorsanız. Doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Ayva Nasıl Yenir?

Toplumumuza çiğ olarak sıklıkla tüketilen ayvanın bir çok tüketme şekli bulunmaktadır. Ayvayı dilimlere ayırdıktan sonra su ve az miktarla şeker ile bir tencerede yumuşayana kadar pişirebilirsiniz. Haşlanmış ayvayı tek başına tüketebilir yada kek ve tatlılara koyarak çeşitli lezzetler elde edebilirsiniz. Reçel olarak da tüketilebilen ayva oldukça faydalı ve kullanışlı bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Unutulmamalıdır ki ayva reçeli yaparken şeker miktarını az tutmak önemlidir. Koyulan şeker miktarı ayvanın faydalarını göz ardı edecek ve zararlı bir duruma bile getirebilecektir.

Ayvanın Besin Değerleri

Porsiyon miktarı
100 gr
Kalori (kcal)56
Yağ
0,1 gr
Sodyum4 mg
Potasyum197 mg
Karbonhidrat15 gr
Protein0,4 gr

Diğer Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu