Blog

Cevizin Faydaları Nelerdir

Ceviz binlerce yıldır sevilen ve tüketilen bir atıştırmalıktır. İlk olarak İran’da ortaya çıktı ve buradan Asya ve Avrupa’ya yayıldı. Kolay erişebilir olması ve uzun süre bozulmadan saklanabilmesinden dolayı Türk mutfağında sıklıkla adını duyarız. Cevizin faydaları oldukça çoktur. Hadi birlikte inceleyelim.

Cevizin Faydaları

100 gr. Cevizin besin değerleri;

Kalori (kcal)
654
Yağ65 gr
Sodyum2 mg
Potasyum441 mg
Karbonhidrat14 gr
Protein15 gr
Kolesterol0 mg

Cevizin Faydaları

Ülkemizde bol miktarda yetişen ceviz, vücudumuza faydalı yağlar, lifler, mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Diğer kabuklu kuru yemişlere kıyasla antioksidan seviyesi daha fazladır. Cevizin etrafını saran zar biraz acı olsa da içeriğinde yüklü miktarda antioksidan barındırır.

Cevizin Bağırsaklara Faydaları Nelerdir?

Ceviz yemek sadece sizi beslemekle yada açlık hissinizi yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda bağırsaklarınızda yaşayan faydalı bakterileri de besler. Bu, bağırsağınızın sağlığını destekler ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kilo Vermede Cevizin Faydaları

Ceviz kalorisi fazla bir besin olarak görünse de, yapılan araştırmalar cevizden emilen enerjinin, besin maddelerine göre beklenenden %21 daha düşük olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda ceviz yemek iştahınızı kontrol etmenize ve tokluk hissi yaşamanızı sağlayacağından diyetlerde sıklıkla önerilmektedir.

Ceviz Hangi Organa İyi Gelir?

Ceviz tüketildiğinde özellikle tek bir organa iyi gelir demek doğru olmaz. İçerdiği tüm faydalı yağlar, lifler, mineraller ve vitaminler sayesinde bağırsak sağlığına, kilo kontrolüne, zihin sağlığına, erkek üreme sağlığına ve kolesterolü kontrol etmede oldukça etkili rol oynar.

Günde En Fazla Kaç Ceviz Yemeliyim?

Her ne kadar sağlıklı olduğunu belirtsek de tüketilen her gıdanın fazlası vücudumuzda yağ olarak depolanır ve aşırı kaçtıkça faydadan çok vücudumuza zarar vermeye başlar. Ceviz içerdiği yağ oranına ve besin değerlerine göre günde 30-40 gram ceviz yemek yeterli olacaktır.

Cevizi Kimler Yememeli?

Ceviz genel olarak çok sağlıklı kabul edilir, ancak bazı kişilerin alerji nedeniyle cevizden kaçınması gerekmektedir. En alerjik sekiz gıda arasında yer alan ceviz, alerjisi olan bireylerde şiddetli bir alerji olarak kendini gösterebilir ve ölümcül olabilen alerjik şok (anafilaksi) yaşanma ihtimali olabilir. Ceviz alerjisi olan kişilerin bu kuruyemişten tamamen uzak durması gerekmektedir. Ceviz hakkında daha geniş çaplı bilgi sahibi olmak isteyenler buraya göz atabilirler.

Benzer Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu