Tropikal Meyveler

Çarkıfelek meyvesi

Çarkıfelek meyvesinin faydaları, Türkiye’de var olup olmadığı, kabuğunun yenip yenemeyeceği, Türkiye’de nerede yetiştiği ve nereden satın alınabileceği gibi konulara değineceğiz. Bu egzotik meyve hakkında bilgi edinmek ve onunla ilgili merak edilenleri öğrenmek isteyenler için bu blog yazısı oldukça faydalı olacaktır.

Çarkıfelek meyvesi
carkifelek-meyvesi

Çarkıfelek meyvesi neye yarar, neye iyi gelir

VitaminlerFaydaları
C vitaminiBağışıklık sistemi güçlendirme
LifSindirim düzenleme
AntioksidanlarSerbest radikallerin zararlı etkilerinden koruma
PotasyumKalp sağlığını destekleme

Düzenli tüketildiğinde, çarkıfelek meyvesi vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir ve cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayabilir.

Çarkıfelek Meyvesinin Faydaları

 • İçerdiği antioksidan sayesinde vücudumuzu zararlı etkenlerden korur.
 • Kolesterolü dengeler.
 • İltihap temizleyici ve yeni hücre oluşumuna katkı sağlar.
 • Kalp hastalıklarının oluşmasını önler.
 • Yüksek Lif oranı sayesinde bağırsaklara iyi gelir.
 • Ödem atılmasını da destekler.
 • Kabızlığa da iyi gelir.
 • Düzenli uyumanıza da yardım eder.
 • Demir eksikliği ve kansızlığa da iyi gelir.
 •  B vitaminleri, C vitaminleri ve Kalsiyum ve Fosfor içeren çarkıfelek meyvesi tam bir bağışıklık dostudur.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Kas ve kemik ağrılarına iyi gelir.
 • Cinsel isteği arttırır.

Tabi bunların çoğu düzenli Çarkıfelek meyvesi tüketilmesi sonucu gerçekleşir.

Çarkıfelek meyvesi Türkiye’de var mı

Çarkıfelek meyvesinin Türkiye’de açık arazide yetiştiriciliği henüz olmasa da İzmir Güzelbahçe’de 3 bin metrekarelik bir alana kurduğu serada yetiştiren Anıl Aksema, hem iç pazara hem de Avrupaya Çarkıfelek meyvesini yedirmeyi hedefliyor.

Çarkıfelek Meyvesi Türkiye Yetişme Yerleri
Bodrum
Datça
Fethiye
İzmir

Özellikle Bodrum, Datça ve Fethiye gibi Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde seralarda yetiştirilen çarkıfelek meyvesi, bu yörelerdeki halk pazarlarında veya organik ürün satan mağazalarda bulunabilir.

Bu nedenle çarkıfelek meyvesini merak edenler, tatmak isteyenler veya farklı bir lezzet arayanlar için, bu bölgelerdeki yerel pazarları veya organik ürün satan marketleri ziyaret ederek bu tropikal meyveye ulaşabilirler.

Çarkıfelek meyvesinin kabuğu yenir mi

Çarkıfelek meyvesi, anavatanı Güneydoğu Asya olan, taze ve olgun olarak tüketilen bir meyvedir. Çarkıfelek meyvesinin kabuğu genellikle yenmez, çünkü kabuk oldukça sert ve tüketilemez bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çoğunlukla meyve eti çıkarılarak tüketilir.

Çarkıfelek meyvesi, en çok vitamin ve mineral içeriği ile bilinir. Özellikle A ve C vitaminleri, lif, potasyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu nedenle sağlık için oldukça faydalı bir meyve olarak bilinir.

Bu nedenle meyvenin kabuğunun yenmesi mümkün olmadığı gibi, meyve eti tüketilmesiyle faydalarından yararlanılabilir. Türkiye’de de özellikle Akdeniz iklimine uygun olan bölgelerde yetiştirilen çarkıfelek meyvesi, sağlık marketlerinde ve pazarlarda bulunabilir.

Çarkıfelek meyvesi, taze olarak tüketilmesinin yanı sıra reçel, marmelat, dondurma ve tatlı yapımında da kullanılmaktadır. Bu şekilde de faydalarından yararlanmak mümkündür.

Diğer İçerikler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu