Blog

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir

Mutfak kültürümüzde sıklıkla kullandığımız çörek otu ve çörek otu yağının hakkında birçok hastalığa ve vücuda eşsiz faydaları olduğu bilinmektedir. Çörek otu ne işe yarar yada çörek otu yağı zayıflatır mı gibi pek çok soru sorulmaktadır. Gelin birlikte çörek otu yağının faydalarını inceleyelim.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otunun içerdiği A, C ve B vitaminleri ve potasyum, çinko ve magnezyum gibi çeşitli mineraller açısından zengindir. Çörek otu yağının faydaları şunlardır;

  • Antioksidan özelliklere sahiptir.
  • İltihapların giderilmesi için kullanılır.
  • Kilo verme sürecinde etkilidir.
  • Saç dökülmelerini azaltıcı etkiye sahiptir.
  • Eklem ağrılarına ve romatizmaya iyi gelir.
  • Hemoroid için iyileştirici etkisi vardır.
  • Cildi nemlendirici özelliğe sahiptir.
  • Hamilelik ve kilo çatlaklarının azalmasında etkilidir.

Çörek Otu Yağı Saça Faydaları

İçerdiği folik asit, çinko selenyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde çörek otu yağının saça faydaları oldukça fazladır. Kullandığınız şampuanlarınıza ve saç kremlerinize bir kaç damla çörek otu yağı eklenmesi saç ve saç derisi için oldukça faydalı olacaktır.

Çörek Otu Yağı Cilde Faydaları

Çörek otu yağı, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cilt için oldukça faydalıdır. Cildi nemlendirir ve cilt üzerinde oluşan lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cilt için oldukça iyi bir nemlendirici özelliğine sahiptir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır

Çörek otu yağı kullanırken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında, bu yağ soğuk kullanılması gereken bir yağdır. Pişirme ve ısıyla kullanılmaya uygun değildir. Salata ve yemeklerinize sonradan ekleyebilirsiniz. Günde harici olarak tüketmek istiyorsanız 1 kaşığı yeterli olacaktır. Bu tarz ürünler kullanılırken fazla miktarda ve uzun süre kesintisiz kullanılması çeşitli yan etkiler ortaya çıkartabilir. Kronik rahatsızlığı olan, hamile ve emziren annelerde kullanılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir.

Çörek Otu Yağını Kimler Kullanmamalı?

Kronik rahatsızlığı olan, emziren ve hamile kadınlar, şeker hastaları, tansiyon hastaları ve düzenli ilaç kullanan kişiler, çörek otu yağını ve tüm bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmaları gerekmektedir.

Faydalı Olabilecek Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu