Blog

Hibiskus (Kerkede) Çayı Nasıl Demlenir, Tarifi ve Faydaları

Halk arasında hatmi çiçeği, Mekke gülü, Kerkede adıyla bilinen hibiskus bitkisi, son derece faydalı ve özellikle içeceklerde verdiği aroma ile çok sevilen bitkilerden biridir.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir
Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir

Hibiskus bitkisi ile yapılan çayda oldukça faydalı ve lezzetlidir. Tam aroması ve özlerinin çaya geçmesi için doğru yöntemi ile hibiskus çayı nasıl doğru demleme yapılır tarifi sizlerle…

Hibiskus Çayı Tarifi için Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı hibiskus(kurutulmuş)
  • 1 litre kaynar su
  • Çubuk tarçın (isteğe bağlı)

Hibiskus Çayı Demlemesi

-Hibiskus çayı tarifi için çaydanlık yada kapalı kaba 1 litre kadar kaynar suyu dökün.

-Kaynar suyun üzerine 3 yemek kaşığı kadar kurutulmuş hibiskusu ve isteğe bağlı 1 çubuk tarçını ekleyin.

-Üstü kapalı 5 dakika demlenmeye bırakın.

-5 dakika geçtikten sonra süzerek sıcak servis yapın.

Kurutulmuş hibiskus bitkisinin çay için doğru demleme yöntemi kaynar suyun içerisine ekleyip üstü kapalı demlemedir. Kaynatılarak pişirme önerilmemektedir. Zaten renk verici bir bitki olduğu için hibiskus, hemen kaynar suya rengini vermeye başlayacaktır.

Bitkinin özlerini öldürmemek ve yakmamak için kaynar suyu üzerine dökmeyin. Kurutulmuş bitki özlerini kaynar suyun içerisine bırakın. Bu işlem için süzgeç yada süzgeçli demlik kullanabilirsiniz. Aromasının çaya tam geçmesi için 1 litreye 3 yemek kaşığı hibiskus kullandık. Çubuk tarçın opsiyoneldir. İsteğe bağlı lezzetlendirmek için kullanabilirsiniz.

Hibiskus bitkisi kolay bulabilirsiniz. Hemen hemen her aktarda ve markette bulunan hibiskus, genellikle kurutulmuş olarak satılmaktadır. Hibiskus çayın haricinde ayrıca şerbetlerde ve tatlılarda da kullanılmaktadır. Güzel bir renk verici bitkidir.

Hibiskus Çayının Faydaları

Zayıflama kürlerinde sıklıkla önerilen hibiskus çayı metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile bilinir. Bu sayede yağ yakıcı etkisi bulunmaktadır. Düzenli kullanımda hipertansiyona iyi gelmektedir. Hibiskus yada hatmi çayı C vitamini ve antioksidanlar içermesi sebebiyle özellikle soğuk algınlığı gibi boğaz yolu enfeksiyonlarına karşı vücudu korur.

Kaygı bozukluklarına iyi gelen hibiskus çayı, sağlıklı bir uyku sağlamada etkilidir. Bağırsak sistemini dengelediği gibi iyi bir adet söktürücüdür. Ancak bağırsak sistemi sağlığı için fazla tüketilmesi önerilmez. İshale sebebiyet verebilmektedir düzensiz ve fazla kullanımda.

İltihabın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Boğaz enfeksiyonlarını gidermede faydalıdır. Hibiskus çayı kandaki yağ oranını dengeler ve azaltır. Bu sayede tansiyon hastalarına önerilmektedir. Ayrıca ödem atıcı etkisi bulunur. Dahası için buraya bakınız!

Hübiskus Çayı Zararları

Her bitki çayı gibi hibiskus çayıda günde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Ayrıca bu bitkiye alerjisi olan kişiler, sürekli ilaç kullanan kişiler anemi hastalarının kullanması önerilmemektedir. Yine gebelerin doktor kontrolünde kullanması tavsiye edilir. Guatr ve tiroid sorunu yaşayanlara önerilmemekle birlikte diyabet hastalarının da çayı tükettikten sonra seker ölçümlerine dikkat etmesi tavsiye edilir.

Hibiskus çayı üst üste 10 gün kullanım devam ettirirseniz 3 ay ara verilmeden tekrar kullanımı önerilmemektedir.

Diğer Konu Başlıklarımız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu