Blog

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu özellikle C vitamini yüksektir. Bu nedenle yüksek oranda C vitamini içerdiğinden çayının tüketimi özellikle solunum yolları rahatsızlıklarına karşı korunmada ve tedavisinde etkilidir. Kuşburnu C vitamini sayesinde grip sökücü olarak bilinir. Kuşburnu kalp dostu olup sindirim ve dolaşım sistemini düzenler.

KUŞBURNU ÇAYI
KUŞBURNU ÇAYI

Kuşburnu genellikle kurutulmuş olarak satılmaktadır. Kendinizde toplayıp kurutmuş olabilirsiniz. Yani kısaca kuşburnu genellikle kurutulmuş olarak saklanmaktadır. Bu nedenle kuşburnu çayı tarifi için kurutulmuş olarak kullanıyoruz.

Kuşburnu Çayı Tarifi için Malzemeler;

  • 4 yemek kaşığı kuşburnu
  • 1 litre su

Kuşburnu Çayı Yapılışı;

– İlk olarak 1 litre kaynamış suyu demliğe dökün. Üzerine 4 yemek kaşığı kuşburnu ekleyip üzeri kapalı 10 dakika kadar demleyin.

– Ardından bir çatal yardımıyla yumuşamış kuşburnu meyvelerini, suyun içinde ezin ve parçalayın. Bu işlem hem rengini hem de özlerini çaya vermesini sağlayacaktır. Yumuşamış meyveleri ezdikten sonra soğuyana kadar bekletin.

– Soğuyan karışımı tekrar ocağa alın ve en kısık ateşte kaynatın. Çay kaynamaya başlayınca 3 dakika kadar kaynatıp ocaktan alın ve sıcak servis yapın.

– İsteğe bağlı limon yada bal ekleyebilirsiniz.  Demlediğiniz ve süzdüğünüz işi biten kuşburnunu dökmeyin. Aynı parçalar ile üzerine su ekleyerek 3 kez demleme yapabilirsiniz.

Kuşburnunun çekirdekleri de ayrı bir şifa kaynağıdır. Kuşburnu çekirdeklerinde litozin denilen bir madde bulunur. Litozin C vitamini açısından son derece faydalı olup litozin, kemiklerin C vitamini emilimini sağlar. Litozin ayrıca eklemlerin kanlanmasını ve bu sayede canlanmasını arttırır. Kuşburnu çekirdeklerinin bu özünü çaya geçirmek içinde ilk demlemeden sonra ezerek tekrar demlememizin sebebi budur. Bu sayede cildi de güzelleştirir.

Kuşburnu özellikle eklem ağrıları için doğal bir ağrı kesicidir. Dahası kan şekerini dengelediği gibi iltihap azaltıcıdır. Kuşburnundan yapılan çay harika bir antioksidandır. Vücudumuz C vitaminini sentezleyemez ve bu nedenle C vitaminini dışarıdan almak zorundadır. İşte kuşburnu çayı harika bir C vitamini kaynağıdır.

Tansiyonu düşüren bir çay olduğu gibi ayrıca kilo vermeye de yardımcıdır. Kan arttırıcı, canlandırıcı özellikleri bulunur.

Kuşburnu Çayının  Zararları

Her bitki çayında olduğu gibi kuşburnu çayı da günde 2 bardaktan fazla tüketimi önerilmez. Gül bitkisine alerjisini olanların aynı şekilde kuşburnuna da alerjisi bulunduğu gözlemlendiğinden eğer güle alerjiniz var ise kuşburnu çayı tüketmeyiniz. Alerjik etki yapabilir. Ayrıca kuşburnu çayının çok fazla tüketimi, mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu