e
sv

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

73 Okunma
Yeşil çayın faydaları
avatar

meyveler

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir, Yemeklere yeşil çay nasıl eklenir, Yeşil çay kalp sağlığını destekler mi, Yeşil çay bağışıklığı destekler mi, Yeşil çayın tüm faydaları bu makalede.

Yeşil çayın faydaları
Yeşil çayın faydaları

Yeşil çay diyet listelerinde ve sosyal medyada faydalarını sıklıkla okuduğumuz bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeşil çayın faydaları oldukça fazladır sizler için en net ve kısa şekilde sıraladık.

Yeşil çay antioksidanlarla dolu bir içecek

Yeşil çay, erken yaşlanmanın bilinen bir tetikleyicisi olan vücuttaki iltihabı azaltan polifenol antioksidanları içerir. Bu antioksidanlar da yeşil çayı süper gıda yapıyor. Kronik hastalıkların bir dizi yol açtığı zararı yani hücreleri korumak için oldukça etkili bir çay.

Yeşil çay beyin sağlığını destekler

Yeşil çayın uyarıcı bir sakinlik sağladığı bilinmektedir. Yeşil çay kafein sağlarken aynı zamanda sakinleştirici bir etki yaratan L-theanine adlı bir amino asit içerir . Kafein ve L-theanine kombinasyonunun, çalışma belleğini, bilişsel performansı ve ruh halini yükseltmek için beyin işlevini optimize ettiği de gösterilmiştir . Yeşil çayın oksidatif strese karşı koyma yeteneği, onu Alzheimer ve Parkinson dahil olmak üzere hastalıklara karşı güçlü bir koruyucu yapar.

Yeşil çay kilo yönetimini destekler

İnsan ve hayvan araştırmalarında, yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakımını uyardığı gösterilmiştir. Aynı zamanda, yağ dokusu büyümesinin bağlı olduğu anjiyogenez (yeni kan damarlarının oluşumu) olarak bilinen bir süreci engelleyerek iştahı azaltmak ve yağ kazanımını önlemekle de bağlantılıdır.

Yeşil çay kansere karşı da koruyor

Yeşil çay kanseri birkaç önemli yolla savuşturur. Bitki, kanserli mutasyonlara yol açabilecek hücrelerin kontrolsüz büyümesini tetikleyebilecek hasara karşı korur. Yağ kazanımını önlemeye yardımcı olan anti- anjiyogebez etkisi, kanserin yayılmasını da engeller.

Yeşil çay bağışıklığı destekler

Yeşil çay antioksidanları, bağışıklığı destekleyen antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkiler sunar . Antibakteriyel özellikleri aynı zamanda ağız kokusuyla da savaşır . Ek olarak, yeşil çay, sağlıklı bağışıklığa bağlı faydalı bağırsak bakterileri için probiyotik bir besin görevi görür .

Yeşil çay kemik yoğunluğunu destekler

Yeşil çaydaki antioksidanların kemik kaybına karşı koruduğu ve kırık riskini azalttığı gösterilmiştir. Hayvan çalışmaları, orta derecede yeşil çay alımının kemik gücünü ve kalitesini artırarak kemik sağlığına fayda sağladığını bulmuştur. Yakın tarihli bir çalışma , yeşil çay da dahil olmak üzere polifenol açısından zengin gıdalar ve osteoporoz arasındaki bağlantıya baktı.

Araştırmacılar, fenollerin kemik hücrelerinde oksidasyonun neden olduğu hasarı önleyerek ve ayrıca kemik oluşumunu desteklemeye yardımcı olan iltihabı azaltarak kemik mineral yoğunluğunu etkilediği sonucuna varmışlardır.

Yeşil çay, kan şekerini dengelemeye ve diyabeti önlemeye yardımcı olur.

Daha önce yayınlanmış 17 çalışmanın meteanaliz yeşil çay, kan şekeri kontrolü ve insanlarda insülin duyarlılığı arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırmacılar olumlu etkiler buldu. Yeşil çay, açlık kan şekeri seviyelerinin yanı sıra önceki üç aydaki ortalama kan şekeri ölçüsü olan Hb A1C değerlerini düşürmeye yardımcı olur.

23 topluluktan Japon yetişkinlerde yapılan bir başka çalışmada ise beş yıl boyunca 14.000’den fazla sağlıklı insan izlendi. Bilim adamları, yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ve diğer risk faktörleri için verileri ayarladıktan sonra bile yeşil çay tüketiminin diyabet geliştirme riski ile ters orantılı olduğunu buldular. Başka bir deyişle, yeşil çay hakkında koruyucu olan bir şey var.

Yeşil çay kalp sağlığını destekler

Yeşil çay çoklu görevleri arasında Anti-inflamatuar etkilerine ve oksidatif strese karşı koruma yeteneğine ek olarak, yeşil çayın kolesterolü, kan basıncını ve trigliseritleri veya kan yağlarını azaltarak kalbi koruduğu görülmüştür . Aynı zamanda , arter sertleşmesine ve kalp hastalığına katkıda bulunan bir domino etkisini tetikleyen bir süreç olan LDL’nin oksidasyonunu da önler . İçeceğin daha yüksek alımı, daha düşük felç riskiyle de bağlantılıdır .

Yeşil çay cildi yaşlanmaya karşı korur

Araştırmalar, yeşil çaydaki polifenollerin cildi ultraviyole (UV) ışığın etkilerinden koruduğunu gösteriyor. Bu, kanserle mücadele ve iltihap önleyici faydalar sunmanın yanı sıra yaşlanmanın hızlanmasını önlemeye yardımcı olur. Yeşil çay bileşikleri ayrıca cildin elastikiyet kaybını önleyen kolajen ve elastik liflerin parçalanmasını önleme yeteneklerinden dolayı kırışıklıklara karşı korunmaya da yardımcı olur.

Yeşil çay yaşam süresini artırır

Düzenli yeşil çay içenlerin hücreleri, içmeyenlere göre yaklaşık beş yıl daha genç bir biyolojik yaşa sahiptir. Japon araştırmaları ayrıca düzenli yeşil çay içenlerin daha uzun yaşadığını gösteriyor. Yaşlı yetişkinlerde yapılan bir çalışmada, en çok yeşil çay içenlerin altı yıllık çalışma döneminde ölme olasılığı %76 daha azdı.

Yemeklere yeşil çay nasıl eklenir?

Yeşil çayı çay olarak yudumlamanın yanı sıra, smoothie’lerde, yulaf ezmesinde veya gecelik yulafta sıvı olarak veya sebzeleri veya tam tahıllı pirinci buğulamak için kullanabilirsiniz. Demlenmiş yeşil çay veya matcha tozu ayrıca çorbalara, yahnilere, soslara ve marinatlara dahil edilebilir.

Matcha, köri, humus, enerji topları, glütensiz krepler, dondurulmuş meyve popları, chia pudingi ve unlu mamullere harika bir katkı sağlar.

Yeşil çayın faydaları nelerdir hakkında birde bu yazıya bakınız.

Benzer Yazılar

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI