Blog

Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Ihlamurun Faydaları Nelerdir; Ihlamur ağacı Türkiye’nin tüm bölgelerinde sıklıkla yetiştiğini gördüğümüz ve vücudumuza eşsiz faydaları olan bir türdür. Ihlamurun faydaları arasında soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, nefes alma sorunları, ateş, öksürük ve balgam söktürücü bir özelliği olması karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda ıhlamurun faydaları nelerdir detaylıca açıklayacağız.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun faydaları nelerdir diye soracak olursanız kısaca ve madde madde şu şekilde sıralayabiliriz. Yazımızın devamında detaylı açıklamalara yer vereceğiz.

 • Stres ve kaygıyı hafifletmek için faydalıdır.
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • İltihabı ve ağrıyı azaltıp ve etkilerini aza indirir.
 • Terletici ve idrar söktürücü özelliği vardır.
 • Uykusuzluk problemlerinin çözümüne yardımcı olur.
 • Sindirim sistemi problemlerinin çözümünde yardımcı olur.

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur çayında bulunan vitaminler, antioksidanlar ve uçucu yağlar vücudumuz için önemli faydalar sağlayabilir. Örneğin, dünya çapında çeşitli kültürlerde ıhlamur, idrar söktürücü etkilerinden dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. Terletici özelliği sayesinde hastaların ateşlerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Ihlamur çayında ayrıca uykuya dalmaya ve stres, kaygı gibi problemleri azaltmayı sağlayacak yatıştırıcı özellik bulunmaktadır. Ballı yada limonlu olarak hazırlanabilen ıhlamur çayının vücutta oluşan ağrıyı, cilt tahrişlerini, kas ve eklem ağrılarını ve spazmlarını hafifletmesi gibi bir çok faydaları bulunmaktadır.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır

Ihlamur çayı hazırlanırken ister çiçeklerinden ister çiçek ve yapraklarından yararlanabilirsiniz. Ihlamur çayı hazırlarken dikkat edilmesi en önemli nokta günde en fazla 4 gram tüketilmesi gerektiğidir. Kaynatmak için kullanacağınız kaba yada demliğe suyu ekledikten sonra 1.5-2 gram (bir tutam) ıhlamur ekleyin ve kaynatın. Kaynadıktan sonra ateşten alıp dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Ihlamur çayının bir çok şekilde tüketebilirsiniz:

 • Yaz mevsiminde buzlu ıhlamur çayı
 • Ballı ıhlamur çayı
 • Limonlu ıhlamur çayı
 • Soğuk ıhlamur çayı

Ihlamurun Cilde Faydaları

Ihlamur çiçekleri cilde faydaları olan bir öz içermektedir. Cildin genç görünmesini sağlayıcı ve aynı zamanda saçların korunmasına yardımcıdır. Ihlamur çiçeğinin özü cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Ihlamur çiçeği özünün cilde faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İçerdiği antioksidan sayesinde güçlü bir koruma sağlar.
 • Cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Cilt nemini korur ve cildin yumuşak kalmasını sağlar.
 • Gözenekleri temizler ve cildi sıkılaştırır.
 • Cilt ve saç derisinde oluşan kaşıntıları giderir

Ihlamur çiçeği özünün faydaları cilt için oldukça fazladır. İçerisinde kimyasal bileşen fazla bulunmayan, doğal cilt ve saç bakım ürünlerinin ıhlamur çiçeği özü içerenleri tercih edebilir ve bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Ihlamurun Zararları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ihlamur ve ıhlamur çiçekleri insan tüketimi için genellikle güvenli olarak sınıflandırılmıştır. Ancak ıhlamur tüketmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Kalp Hastaları İçin Ihlamur

Tüketilmesi gereken miktar sağlığınız ve yaşınız gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Sık ıhlamur tüketiminin kalp hasarı ile bir bağlantısı olabileceği düşünülmektedir. Ihlamur çayının sık kullanımında kalp hasarı konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı kalp hastalarına ıhlamur tüketmeden önce doktor tavsiyesi almaları önem arz etmektedir.

Hamile ve Emziren Anneler İçin Ihlamur

Hamile ve emziren annelere ıhlamur ve ıhlamur çayının kullanımı hakkında yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı hamile ve emziren anneler ıhlamur çayı tüketimine mutlaka doktor tavsiyesi alarak tercih etmeleri önem arz etmektedir. Hamilelikte ıhlamur çayı içilir mi sorusunun cevabı bu dönemde uzak durmanın daha güvenli olacağıdır.

Diğer İlaçlarla Ihlamur Kullanımı

Lityum içeren ilaç kullanan kişiler ıhlamur çayı içmemelidir, çünkü ıhlamur vücudunuzdan bu maddenin nasıl atıldığını değiştirebilir. Bu durumda doz etkilenebilir ve ciddi yan etkileri oluşabilir.

Ihlamur Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ihlamur nasıl kullanılır?

Ihlamur çayı yüzlerce yıldır geleneksel ve alternatif tıp dalında kullanılmaktadır. Çiçekleri, kabuğu ve yaprakları çok değerlidir ve demlenerek lezzetli bir ıhlamur çayı elde edilebilir.

Ihlamur çayı içmek vücuda nasıl fayda sağlar?

Ihlamur çayı içmek insanı gevşetir ve rahatlatır. İltihaplara karşı savaşmaya yardımcı olur. Vücutta oluşan ağrıyı hafifletir ve rahatlatır. Sindirim sistemini destekler ve rahatlatır.

Ihlamur çayını kimler tüketmemeli?

Ihlamur çayını tüketilmeden dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Kalp sorunu olan, düzenli ilaç kullanan veya hamile, emziren anneler tüketmeden önce mutlaka doktor tavsiyesi almalıdır.

Günlük ne kadar ıhlamur tüketilmeli?

Günlük olarak 4 gramdan fazla ıhlamur çayı tüketilmemelidir ve sık sık her gün değil belirli aralıklarla ölçülü tüketmek en faydalısı olacaktır. Ihlamur hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu