e
sv

İncirin Faydaları Nelerdir

158 Okunma
İncirin faydaları nelerdir, Kuru incirin faydaları, İncir yaprağının faydaları, İncir çekirdeği yağı faydaları, İncir mideye iyi gelir mi?
avatar

meyveler

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İncirin faydaları nelerdir, Kuru incirin faydaları, İncir yaprağının faydaları, İncir çekirdeği yağı faydaları, İncir mideye iyi gelir mi? Kuru incir mideye dokunur mu? Tüm bu soruların cevabı bu makalede.

İncirin Faydaları Nelerdir

Ülkemizde hemen hemen her evin bahçesinde, sokakta yada ıssız arazilerde bile sıklıkla gördüğümüz incir oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. İncir ve incir yaprakları oldukça faydalı besinlerle doludur. Faydaları arasında sindirim sistemimizi çalıştırmasından, kalp hastalığı riskimizi azaltmasına ve kan şekeri seviyemizi düzeltmesine kadar bir çok faydası vardır. İncirin faydaları nelerdir kısaca özetleyelim.

İncirin Faydaları

 • Kabızlık ve sindirim sorunlarının çözülmesinde önemli rol oynar.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Kandaki yağ seviyesini azaltır.
 • Kansere karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir. Daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.
 • Cilt problemleri olan bireylere bazı yararlı etkileri olabilir.
 • Polifenol adı verilen koruyucu antioksidan bileşikleri içerir.
 • İçerdiği kalsiyum, fosfor ve magnezyum sayesinde kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.

Kuru İncirin Faydaları

İster taze olsun ister kuru olsun incir yüksek miktarda C vitamini, K vitamini, fosfor, potasyum, kalsiyum, lif ve magnezyum içerir. Bunların yanı sıra çok güçlü miktarda antioksidan kaynağıdırlar. Kuru incir içerdiği lif miktarı sayesinde, tok kalma süremizi uzatır ve acıkma hissini geciktirir. Buda kilo vermede oldukça faydalı bir besin tercihi olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir hastalıktan dolayı şekerden uzak duruyorsanız, kuru incir doğal olarak şeker kaynağıdır ve kurabiye, kek ve bir çok besinle birlikte şeker yerine kullanılabilir.

İncir Yaprağının Faydaları

İncir yaprağı yenilebilmesine rağmen çok az miktarda tüketilmektedir. Uygun miktarlarda hazırlandığında ve kullanıldığında vücudun ihtiyaç duyduğu insülin miktarını düşürür ve anti-diyabetik özelliği bulunmaktadır. İncir yaprağı nasıl tüketilmesi konusunda belirli tarifler vardır.

İncir yaprağı çayı vücudumuz için oldukça faydalıdır. Anti-diyabetik, ve kansere karşı koruyucu etkisi olan incir yaprağı çayının aynı zamanda tansiyonu düzenlemeye faydalı olduğu düşünülmektedir. İncir yaprağı çayı için topladığınız incir yapraklarını ılık su altında yıkadıktan sonra kuruyup, gevrekleşene kadar güneşte kurutabilirsiniz. Daha sonra sap kısımlarını ayıklayarak, yaprak kısımlarını muhafaza ederek çay olarak demleyebilirsiniz.

İncir Çekirdeği Yağı Faydaları

Eşsiz faydaları bulunan incirin bir diğer faydası arasında incir çekirdeği yağı gelmektedir. Yüksek miktarda omega 3, omega 6 ve omega 9 içeren bu yağ çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Demir, kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Cilt üzerinde inanılmaz etkileri bulunan incir çekirdeği yağının oldukça fazla yaşlanma karşıtı etkisi bulunmaktadır. İçerdiği zengin yağ asitleri cildin nemli kalmasını sağlar ve yumuşatır.

İncir Kaç Kaloridir

İncirin Besin Değerleri;

Porsiyon Miktarı100 Gr
Kalori (kcal)74 kcal
Karbonhidrat19.18 g
Yağ0.3 g
Protein0.75 g
Lif2.9 g
Sodyum1 mg
Potasyum232 mg
A Vitamini14232 mg2 mg

İncirin Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

İncir Mideye İyi Gelir mi? İncirin içerdiği vitamin, mineraller ve lif içeriği sayesinde mideye zararı bulunmamaktadır, fayda sağlamaktadır. Aşırıya kaçmadan 3-4 adet orta boy yenilen incir miktarının reflü, gastrit gibi mide hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Kuru İncir Mideye Dokunur mu? Kuru incir yada yaş incir fark etmeksizin mideye oldukça fayda sağlar. Kuru incirin içeriğindeki doğal lif oranı fazla olduğundan aşırı tüketiminde bağırsak hareketlerini normalden biraz fazla hızlandırabilir ve buda rahatsızlık verebilir.

İncirde Hangi Vitaminler Var? İncir vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. İçeriğinde C vitamini, A vitamini, K vitamini, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve omega yağ asitleri bulunur.

İncir İshal Yapar mı? İncirin tüketildiğinde bağırsak hareketlerini düzene soktuğu ve kabızlık sorunlarını ortadan kaldırdığı görülmüştür. Ancak aşırı tüketimde her şeyin zararı olabildiği gibi incirde bağırsakların aşırı çalışmasına ve bu durumun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Günlük 2-3 adet orta boy kuru yada yaş incir tüketilmesi tavsiye edilir.

Kuru İncir Kan Yapar mı? Kuru incir yada taze incirin faydaları arasında kan basıncını düzenlemesi ve kandaki yağ seviyesini düşürerek sağlıklı bir dolaşım sistemi oluşmasını sağlaması yer almaktadır. Direkt olarak kan üretimine etki sağlayıp sağlamadığı konusunda net bir araştırma olmasa da kan dolaşımı için oldukça faydalı bir besindir.

İncir Bağırsakları Çalıştırır mı? İncir içerdiği doğal lif açısından bağırsak sağlığımız için oldukça faydalı bir besindir. Bağırsak sağlığında en önemli etken maddelerden birisi lif içerek besinlerdir. İncir içerdiği lif miktarı bakımından oldukça faydalıdır. İncirin bağırsakların çalıştırılmasında faydalı bir rolü vardır.

Bir Günde Kaç Tane İncir Yemeli? Günlük meyve tüketimi vücudumuz için oldukça önemlidir. İster ara öğün olarak ister kahvaltıda isterseniz tatlılarınızı incirli yaparak bu eşsiz faydası olan besini tüketebilirsiniz. Günde 2-3 adet orta boy kuru yada taze incir tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Aşırı miktarlarda tüketilen her meyvenin faydadan çok vücuda zararı olacağı unutulmamalıdır.

Yararlı İçerikler

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI