Blog

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

Zerdeçalın Faydaları Uzun yıllarca hem baharat hem de şifalı bitki olarak kullanılan, hardal ve köriye rengini veren ve kokusuyla sofralarımızda sıklıkla kullandığımız zerdeçal vücudumuz için oldukça faydalıdır. Yiyeceklerimize altın rengini vermesiyle ve anti-inflamatuar (iltihap azaltıcı) etkisi bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan zerdeçalın faydaları konusunda detaylar yazımızda.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir
zerdecal

Zerdeçalın Faydaları

  • Kan şekerini düzenleneme konusunda faydalıdır.
  • Eklem ağrılarını azaltır.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • İltihapları azaltır.
  • Hafızayı geliştirir.
  • Kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Kanseri önlemeye yardımcı olur.

Zerdeçalın Cilde Faydaları

Zerdeçal, kurkumin olarak bilinen çok faydalı bir pigment içermektedir. Kurkumin, yaşlanma karşıtı bir pigment olarak cildimiz için oldukça faydalıdır. Zerdeçal karışımıyla elde edilen kürler sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde faydalı olmaktadır. Antioksidan ve anti-inflamatuar içeriği sebebiyle cilt yaralanmaları ve iltihaplanmalarında iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Zerdeçal ile saf zeytinyağı karışımıyla hazırlanan kür cilt sorunlarının tedavisinde kullanılabilir. Hazırlanan kür sürüldükten sonra durulanarak temizlenebilir. Alerjik reaksiyon gösterme ihtimaline karşı öncelikle vücudun küçük bir bölgesinde denenmeli ve kaşıntı, yanma ve kızarıklık gibi tepkiler oluştuğunda kullanımına devam edilmemelidir.

Zerdeçal Neye İyi Gelir

Zerdeçal kür olarak kullanılmasının yanı sıra yemeklerde sıklıkla kullandığımız bir baharat olarak karşımıza çıkmaktadır. Kan şekerini dengelemesinden ve kalp hastalığı riskini azaltmasına kadar bir çok faydası bulunmaktadır. İçerdiği kurkumin pigmenti sayesinde alzheimer hastalığının önlenmesinde önemli fayda sağlar.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır

Zerdeçalın kullanım alanı oldukça fazladır. Takviye olarak alınabilir, baharat olarak kullanılabilir ve karışımlarla hazırlanan doğal kür olarak kullanılabilir. Baharat olarak smoothiler, çorbalar, omlet, kek ve sebze yemeklerinize rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Saf zeytinyağı, zerdeçal karışımı ile hazırlayacağınız kür ile cilt yüzeyine uygulayabilirsiniz ve zerdeçalın faydalarını cilt üzerinde de görebilirsiniz.

Zerdeçal Hakkında Sık Sorulan Sorular

Zerdeçal zararlı mıdır?

Zerdeçalı yüksek miktarda tüketmek mide rahatsızlığı, reflü, baş dönmesi gibi sorunlar meydana getirmektedir. Kan sulandırıcı, antidepresan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin doktor tavsiyesi alarak tüketmesi önerilmektedir.

Zerdeçal hangi hastalıklara iyi gelir?

Zerdeçalın iyi geldiği hastalıklar arasında kalp hastalığı riskini azaltması, alzheimer hastalığının önlenmesi, iltihap giderici olması ve cilt üzerinde çeşitli hastalıklara iyi gelmesi yer almaktadır.

Toz zerdeçal nasıl tüketilir?

Toz zerdeçal tüketimi çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Baharat olarak tüketilebileceği gibi, zeytinyağı ile yapılan doğal karışım kür olarak da kullanılabilmektedir. Toz zerdeçal çayı olarak da tüketilebilen zerdeçal çayını bir bardak kaynatılıp ılıtılmış suya bir tutam kadar ekleyip karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz.

Zerdeçal bir günde ne kadar tüketilmeli?

Zerdeçal da her besin gibi aşırı tüketildiğinde bazı yan etkiler meydana getirmektedir. Bulantı, kusma ve ishal gibi bazı yan etkileri olmaktadır. Günde 10-12 gram yada 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

Diğer Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu