Blog

Her Gün Yoğurt Yemenin Sağlığa Faydaları

Hem çocukların hem de yetişkinlerin favorisi olan ve her yemeğe inanılmaz uyum sağlayan yoğurdun faydaları oldukça fazladır. Yoğurt lezzetli olduğu kadar protein ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca B vitamini, potasyum ve magnezyum içerir. Metabolizmanızın düzenli çalışmasını sağlar ve uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Yoğurt Yemenin Sağlığa Faydaları
Yoğurt Yemenin Sağlığa Faydaları

Yoğurdun Faydaları Nelerdir

Yoğurdun faydalarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz. Detaylı faydaları yazımızın devamında olacaktır.

  • Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
  • Enfeksiyon oluşumuna karşı koruma sağlar.
  • Bağırsak hareketlerinin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Kolon, mesane ve meme kanserine karşı koruyucu fayda sağlar.
  • Şekersiz ev yapımı yoğurt kan şekerini düzenler.
  • Kalsiyum kaynağı olduğu için kemiklere iyi gelir.
  • Günlük yoğurt tüketimi vücuttaki iltihapların azalmasını sağlar.
  • Kalp hastalığı riskini azaltır.

Yoğurt Nedir, Nasıl Yapılır

Yoğurt nedir; sütün mayalanarak probiyotiklerle fermente edilmesi işleminden elde edilir. Çok kolay bir şekilde evde hazırlanabilmektedir. Yoğurt nasıl yapılır; Derin bir tencereye koyulan 5 litre süt kaynatılır ve sonrasında ılıması beklenir. Ilıyan süte 3-4 yemek kaşığı maya eklenir ve maya eriyip dağılana kadar karıştırılır. Daha sonra üzeri örtülen karışım 6-7 saat açılmadan oda sıcaklığına gelmesi beklenir. Daha sonrasında buzdolabında muhafaza etmeye hazırdır.

Yoğurdun Sindirim Sistemine Faydaları

Yoğurt, bağırsak biyomunu iyileştirebilen ve sindirim sağlığı için iyi gelen probiyotik içerir. Probiyotikler sindirim ve bağışıklık sistemi için vücudun olmazsa olmazlarındandır. Aktif probiyotik içeren yoğurt, ishal ve kabızlığı önler ve sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Doğal Bağışıklık Sistemi Güçlendiricisi; Yoğurt

Düzenli olarak yoğurt tüketimi bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve vücudumuzu çeşitli enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Yoğurt, soğuk algınlığı, grip ve hatta kanser gibi solunum sorunlarına karşı etkili bir koruma sağlar. Yoğurdun içeresinde bulunan selenyum, çinko ve magnezyum bağışıklığı arttırır.

Kimler Yoğurt Yememeli, Yoğurdun Zararları

Yoğurt gibi süt ürünlerinin hepsinde laktoz bulunmaktadır. Laktoz intoleransınız varsa veya süt alerjisiniz bulunuyorsa yoğurt gibi süt ürünlerinden uzak durmanız gerekmektedir. İster ev yapımı olsun ister hazır satılan yoğurtlar ve süt ürünleri olsun laktoz hepsinde bulunur ve kötü hissetmenize neden olabilir. Laktoz intoleransı belirtileri arasında şişkinlik, kramplar, bulantı, kusma ve ishal bulunmaktadır.

Yoğurt Kaç Kaloridir ve İçerdiği Vitaminler Nelerdir

Yoğurdun BesinDeğerleri
Porsiyon Miktarı100 g
Kalori (kcal)58
Yağ0.4 g
Kolesterol5 mg
Sodyum36 mg
Potasyum141 mg
Karbonhidrat3.6 g
Protein10 g
Kalsiyum110 mg

Yoğurt Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yoğurt hangi organa iyi gelir?

Yoğurdun en faydalı geldiği organların başında bağırsaklar gelmektedir. Yoğurt bağırsak hareketlerini düzene sokar ve kabızlık gibi sorunların oluşmasını engeller.

Gece yoğurt yemek faydalı mıdır?

YOĞURT YEME
YOĞURT YEME

Gece 1 kase yoğurt yemek bağırsak sistemini harekete geçirir. Ancak burada tüketilmesi gereken doğal şekersiz yoğurt olmalıdır. Şekerli yada meyveli yoğurtlar içerikleri açısından gece tüketildiğinde vücut için faydadan çok zararı olacaktır.

Çok yoğurt yemek kilo aldırır mı?

Her besinin günlük tüketilmesi gereken miktar vardır. Yoğurt kalori olarak düşük olsa da ve kilo aldırmasa da fazla yoğurt tüketimi ishal gibi sorunlar meydana getirebilir.

Faydalı Yazılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu